"Borsa Dolandırıcılığı" davası açılan Elon Musk'ın Tesla'daki görevi son bulabilir

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, son dönemde yaşanan bazı gelişmelerin ardından borsa dolandırıcılığıyla suçlandı.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından, son dönemde yaşanan bazı gelişmelerin ardından borsa dolandırıcılığıyla suçlandı.

Tesla'nın üretim krizlerinden sonra fabrikada üretim mühendisliğin üstlenen Musk'ın çabası yeterli olmadı. İlerleyen aylarda Musk, şirketin hisselerini özelleştirmek istediğini açıklayınca tepki topladı.  

Tesla yatırımcıları, Haziran ayında düzenlenen toplantıda Musk'ın CEO'luk görevinden uzaklaştırılmasına yönelik bir seçim yapmıştı. Görevine devam etmesi konusunda çoğunluğa sahip olan Musk'ın ilerleyen dönemde Tesla'nın hisseleri hakkında yanlış bilgilendirme yaptığına dair iddialar ve suçlamalar ortaya çıkmıştı. O suçlamalar, şimdi ABD'nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından bir davaya dönüştürüldü.


Tesla'nın hisselerini özelleştirmek yani onu borsadan çekip yatırımcılardan koparma fikri, Musk'ın Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan zengin dostları sayesinde mümkün olacaktı. Bu süreçte Musk tarafından piyasaya verilen bilgiler, diğer yatırımcıları endişeye sürükledi. SEC'in davasında Musk'ın halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasına engel talebi bulunuyor.

Hakkında açılan davaya ilişkin açıklama yapan Musk, her zaman doğrunun, şeffaflığın ve yatırımcı iyiliğinin yanında olduğunu söyledi. Musk, “Dürüstlük benim hayatımdaki en önemli değer olmuştur ve bunu hiçbir zaman tartışma konusu yapmadığım bilinir" sözleriyle hakkını savunacağını belli etti. Yatırımcıların cezai yaptırım talepleri arasında, Musk'ın hisseleri özelleştirme döneminde neden olduğu düşüşün etkisiyle oluşan maddi zararın karşılanması da var. 


Kaynak: www.webtekno.com

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER