Taraftarlar sosyal medyada formaları konuştu!

Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte hazırladığı raporda, futbolun kutsallaştırılan objelerinden biri olan formalar ve tanıtım filmleri hakkında taraftarların sosyal medyadaki konuşmalarını analiz etti.

Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte hazırladığı raporda, futbolun kutsallaştırılan objelerinden biri olan formalar ve tanıtım filmleri hakkında taraftarların sosyal medyadaki konuşmalarını analiz etti.

Spor ve siyaset ülke gündeminin temel lokomotifleri. İşte, okulda ya da sokakta günlük sohbetlerimizin içerisinde mutlaka spor dallarından biriyle ilgili diyaloglar yer alıyor. Genellikle en çok konuşulan spor dalı da futbol oluyor. Sezonun bitmesi, futbolseverlerin konuşmalarını azaltmadığı gibi transfer dönemi ve yeni sezon formaları gibi farklı heyecanları gündemine katıyor. Taraftarlar yıl boyunca gerek tribünde gerekse evinde ekranı karşısında giyerek takımına vereceği desteğin totemi olan formaları heyecanla bekliyor. Her taraftar kendi takımına ait yeni formaların lansman tarihini adeta iple çekiyor. Kulüpler de sporun ‘’gönül bağı’’ faydasını kullanarak taraftarları duygulandıran tanıtım filmleri hazırlıyor ve sosyal medya hesaplarından ailesinin milyonlarca ferdi ile paylaşıyor.

Sosyal CRM ve veri analizi şirketi Adbaint, The Brand Age Dergisi ile birlikte 17-21 Temmuz aralığını baz alarak hazırladığı raporda, forma tanıtımlarını gerçekleştiren üç spor kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un lansman filmlerinin sosyal medyada bulduğu yankıyı analiz etti.

17 Temmuz itibari ile Beşiktaş, 18 Temmuz’da Fenerbahçe, 19 Temmuz’da ise Trabzonspor hazırladıkları filmler eşliğinde formalarını görücüye çıkardı. Beşiktaş #bizimyolumuzbaşka diyerek Beşiktaşlılık değerlerini vurguladı, Fenerbahçe tribünlerinin emektar taraftarı İhsan Teyze ve kaptan Emre Belözoğlu’nu kamera karşısına geçirdi, Trabzonspor ise çocukluktan gelen takım aşkını yerel değerlerle birleştirerek sadece yerli değil, yabancı taraftarları da duygulandırdı. Öyle ki İspanyol yıldız Gerard Pique ve FC Barcelona resmi Twitter hesaplarından Trabzonspor’un tanıtım filmini paylaşarak beğenilerini ve övgülerini dile getirdi. Trabzonspor’un yarattığı bu duygusal etki hem sporun dili ve sınırları olmadığını hem de bir pazarlama tabiri olan yerelleştirmenin önemini tekrar vurguladı. Macron’un sponsor olduğu keşan motifli formanın tanıtım filmine ait potansiyel görüntülenme sayısı, taraftar sayısı daha çok olan Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin filmlerini açık ara farkla geride bırakarak 851 milyonun üzerine çıktı.

Konuşulma Hacmi
Trabzonspor: %89
Fenerbahçe: %6
Beşiktaş: %5

Potansiyel Görüntülenme
Trabzonspor: 851 milyon
Beşiktaş: 37 milyon
Fenerbahçe: 16 milyonTaraftarlar Sponsorlara Tepkili
Markalar çeşitli sponsorluklarla kulüplere maddi destek sağlayarak taraftarların gönül bağını kendi markaları için avantaja çevirmeyi planlıyor, forma sponsorları da öyle. Ancak forma sponsoru markalar, Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Koç’un, organize ettikleri forma lansmanında da ifade ettiği gibi ‘’global katı kurallar’’dan dolayı tasarımlarını sınırlandırarak taraftarların tepkisini topluyor. Alman menşeili dünya devi Adidas, uzun bir süredir Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin resmi forma sponsoru. Raporda, tanıtım filmleri hakkında yapılan konuşmalar analiz edildiğinde Adidas’ın Bayern Munich, Alman Milli Takımı gibi belli kulüpler ve takımlar dışında özgün forma tasarımlarına izin vermemesinin futbolseverleri epey kızdırdığı görülüyor. Öyle ki negatif içeriklerin azımsanamayacak bir kısmı marka ile anlaşmanın bitirilmesi ve daha iyi forma tasarımlarına sahip diğer spor devleri ile anlaşılması önerilerini içeriyor.

Macron’un Trabzonspor’a özel tasarladığı formanın da etkisiyle, reklam filmi hakkında en çok olumlu yorum alan kulüp yüzde 41 ile Trabzonspor oluyor. Trabzonspor’u yüzde 32 ile Fenerbahçe, yüzde 29 ile Beşiktaş takip ediyor. Olumsuz içeriklere göz atıldığında yüzde 7 ile Trabzonspor en az oranda negatif konuşulan lansmanı yaparken bordo mavilileri yüzde 21 ile Beşiktaş, yüzde 31 ile Fenerbahçe takip ediyor.

İçerik Analizi
Trabzonspor:
%41 olumlu, %7 olumsuz, %52 nötr
Fenerbahçe: %32 olumlu, %31 olumsuz, %37 nötr
Beşiktaş: %29 olumlu, %21 olumsuz, %50 nötrLansmanların Adresi: Twitter

Trabzonspor ve Beşiktaş’ın tanıtım filmleri hakkında yapılan konuşulmaların yüzde 55 üzerinde oranla Twitter’da, Fenerbahçe’nin ise yüzde 61 ile Facebook’ta olduğu görülüyor. Her üç spor kulübü için de Twitter’ın ardından en çok paylaşım yapılan diğer mecralar haber siteleri, YouTube ve Instagram gibi diğer platformlar oluyor.

Beşiktaş’a Influencer, Fenerbahçe’ye Emre, Trabzonspor’a Pique Etkisi
Beşiktaş’ın tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda taraftarların en sık kullandığı kelimeler analiz edildiğinde influencer Reynmen (Yusuf Aktaş), güzel, kartal gibi kelimelerin öne çıktığı görülüyor.
Fenerbahçe’nin tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda güzel, iyi, çubuklu, beğendim gibi kelimeler en çok kullanılan kelimeler olarak öne çıkıyor.
Trabzonspor forma tanıtım filmi hakkında yapılan paylaşımlarda ise güzel, Keşan, Pique, Abdülkadir gibi kelimeler en çok kullanılanlar arasında yer alıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER