Bangladeş Ticaret Heyeti TÜMSİAD’da

TÜMSİAD İstanbul Şubesi koordinasyonunda Bangladeş Ticaret heyeti TÜMSİAD’ı ziyaret etti.

TÜMSİAD İstanbul Şubesi koordinasyonunda Bangladeş Ticaret heyeti TÜMSİAD’ı ziyaret etti.

 Bangladeş ve Türkiye arasındaki ticari bağları güçlendirmek adına düzenlenen görüşmede, heyette bulunan firmalar Türk firmaları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi ve görüşme kapsamında seminer düzenlendi. Bangladeş ekonomisini ve Bangladeş'teki iş fırsatlarının Türk işadamlarına tanıtıldığı seminerde, Bangladeş'te her geçen gün hızla büyüyen tekstil, hazır giyim, inşaat, ilaç-eczacılık ürünleri, gemi imalatı, seramik ürünler, kâğıt, cam endüstrileri konularında bilgi verildi. TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Servet Samsama’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Bangladeş Türkiye Büyükelçisi M.Allama Siddiki, Bangladeş İstanbul Başkonsolosu F.M. Borhan Uddıni Bangladeş İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Md Mahabubur Rahman ve Bangladeşli İşadamları heyeti katıldı.

 

TÜMSİAD Genel Merkezinde gerçekleşen etkinlikte açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Genel Başkan Yardımcısı Servet Samsama, son yıllarda TÜMSİAD olarak TÜMEXPO, Kobi Şurası, Allintech Fuarları, yurt dışı iş seyahatleri gibi uluslararası çok önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Samsama, ‘’Türkiye ve Bangladeş arasındaki dostluk, karşılıklı alt yapı geliştirme projeleri, makine, tekstil, hazır giyim, deri, seramik sektörlerindeki ticaret, yatırım ve daha birçok karşılıklı alışveriş ile yıllarca kendini ispatlamıştır. Özellikle Türkiye ve Banladeş’in 1 milyar dolarlık dış ticaret hacminin potansiyelimizi yansıtmadığını düşünerek çalışmalarımızı hızlandırmalıyız” dedi.

‘’GÜVEN VARSA İŞ VARDIR’’

Etkinlikte konuşan Bangladeş Türkiye Büyükelçisi M. Allama Siddiki ise Türkiye ve Bangladeş arasındaki bağları sevgi ve dostluğun beslediğini belirtti. ‘’Her iki ülke arasındaki ilişki güvene, kültüre ve tarihe dayanıyor’’ diyen Siddiki, ‘’İlişkilerimizin ileri derecede olması nedeniyle her iki ülke fırsatları değerlendirmek adına birlikte yürümeli. Biz devlet adamayız, sizler iş adamlarısınız. Sizler için öncelikli olan güvendir. Güven varsa iş vardır’’ dedi.

‘’Bangladeş’in 160 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük 8’nci ülkesi olduğunu söyleyen Siddiki ülkesi hakkında şu bilgileri verdi: ‘’ Giderek artan genç bir nüfusa sahip olan Bangladeş’te 2017 itibariyle 100 milyon kişi ekonomik olarak aktiftir. Ülkemiz 9 yıldır istikrarlı, sorumlu ve temsil kabiliyeti olan bir yönetime sahiptir. 689, 59 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasılası ile dünyanın 32. Büyük ekonomisine sahip olan Bangladeş’te hedef 5 yıl sonra 1 trilyon dolar sınırını aşmaktır.’’ Siddiki başta hazır giyim, deri, ilaç sanayi olmak üzere birçok sektörün gelişmekte olduğu Bangladeş’te Türk iş adamlarını görmekten büyük mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER