Canon en iyi basın fotoğrafını seçti

Canon Europe, 2018 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülünü kazananları açıkladı.

Canon Europe, 2018 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülünü kazananları açıkladı.

Venezuelalı foto muhabiri Ronaldo Schemidt, Venezuela’nın başkenti Karakas’ta Başkan Nicolás Maduro’ya karşı düzenlenen bir protesto sırasında çevik kuvvetin sert müdahalesi ortasında kalmış alevler içerisindeki bir adamı tasvir eden fotoğrafı ile Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Sekiz farklı kategoride verilen 2018 Dünya Basın Fotoğraf Ödülleri’nden Canon elçileri olan Magnus Wennman ‘İnsanlar’; Giulio Di Sturco ise ’Çağdaş Sorunlar’ kategorisinde en iyi fotoğraf ödülünü alanlar arasında yer alıyor.

Canon'un 26 yıldır kesintisiz bir şekilde sponsorluğunu yaptığı Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması, uluslararası çapta dünyanın en prestijli foto muhabirliği yarışması olarak kabul ediliyor. Jüri heyeti, 125 ülkeden 4.548 fotoğrafçı tarafından gönderilen toplam 73.044 fotoğraf arasından bir fotoğrafı Yılın Dünya Basın Fotoğrafı olarak seçiyor. Ronaldo Schemidt, 10.000 Avro tutarında nakit para ödülünün yanı sıra Canon ekipmanı, bir Golden Eye Ödülü ve bir diploma kazandı.

Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması ile ilgili Canon Europe’un CIG Pazarlama Müdürü Lee Bonniface: “Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı’nı kuruluşunun 61’inci yılında da desteklemekten dolayı inanılmaz gurur duyuyoruz. Anlatılması gereken hikayeleri gün ışığına çıkartmaya devam ederlerken, foto muhabirlerinin olağanüstü görsel hikâye anlatma becerilerini kutlamak bir şereftir. Bu yılın yarışmasına gönderilen her fotoğraf, foto muhabirlerinin, çekim koşulları ne kadar zorlu olursa olsun, günümüzün en önemli sorunlarını ve olaylarını açığa çıkartmaya dönük bağlılıklarını gözler önüne seriyordu. Yarışmaya katılım gösteren her fotoğrafçıya teşekkür etmek ve hepsini dünyanın anlatılması gereken gerçeklerini cesur bir şekilde ve taviz vermeden açığa çıkarmaya devam etmeleri için teşvik edilmelerini destekliyoruz. Ancak bu şekilde geleceğin hikayelerinin bir ses bulabileceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Canon, Foto Muhabirleri İçin 12 Ay Boyunca Etkinlik Düzenliyor

Canon, foto muhabirliğine dönük bağlılığının göstergesi olarak önümüzdeki 12 ay boyunca dört dörtlük bir etkinlik programı düzenliyor. Etkinliklerin içerdikleri aşağıdadır;

Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması’nda ödül kazanan fotoğrafların sergilenmesi ve görsellerin ardında yatan hikayelerin keşfedilmesi için Avrupa çapında 20 farklı bir günlük mini festival.

Canon bir kez daha Joop Swart Ustalık Dersi’ni destek veriyor. Bu program, geleceğin umut vaat eden fotoğrafçılarının deneyimli foto muhabirleri ve sektörün önde gelen üyelerinin deneyimleri ve paha biçilemez gözlemleri ile desteklendiği bir platform sunuyor.

2018 Visa pour I’Image Festivali kapsamında Canon, bir kez daha, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde 200 öğrenciyi davet ederek onlara aksiyon dolu, üç günlük bir profesyonel gelişim programı sunuyor. Bu atölye çalışmasını Canon Elçileri ve sektör profesyonelleri yürütüyor.

Görsel Hikâyenin En Önemli Bileşeni: Bakış Açısının Farklılaşması

Canon Europe’un Dünya Basın Fotoğrafı ile birlikte yürüttüğü son araştırma, çalışmaya katılan profesyonel fotoğrafçıların yarısından fazlasının (%55) başarılı bir görsel hikâyenin en önemli bileşenini olarak ‘bir konu veya soruna bakış açısında değişikliğe gitmeyi kışkırtmalıdır’ niteliğini gördüklerini gösterdi.

Kategori ödüllerinin kazananlarıyla yapılan, kaçırılmaması gereken söyleşiler dahil olmak üzere Dünya Basın Fotoğrafı Ödüllerinin arkasındaki özel hikayeleri keşfetmek için:

www.canon-europe.com/pro/events/world-press-photo/

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER