Facebook ve Ray-Ban akıllı gözlük projesi için el sıkıştı

 Daha önce kendi kripto parası üzerine çalışmalar yaptığını gördüğümüz Facebook şimdi ise artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine çalışmalar için Ray-Ban’in bağlı olduğu olduğu Luxottica ile el sıkıştı.

Daha önce kendi kripto parası üzerine çalışmalar yaptığını gördüğümüz Facebook şimdi ise artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine çalışmalar için Ray-Ban’in bağlı olduğu olduğu Luxottica ile el sıkıştı.

Facebook yaptığı çalışmalar ile artık sadece bir sosyal medya platformu olmayacağının sinyallerini veriyor. Daha önce kendi kripto parası üzerine çalışmalar yaptığını gördüğümüz şirket şimdi ise artırılmış gerçeklik teknolojisi üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. Konu ile alakalı çalışmalarını duyuran Facebook ünlü gözlük markası Ray-Ban’in bağlı olduğu olduğu Luxottica ile beraber artırılmış gerçeklik teknolojisi çalışmaları için el sıkıştı.

Facebook ve Ray-Ban Ortaklığı

Ray-Ban, Luxottica firmasına bağlı olarak tüm dünya ülkelerine gözlük satışı yapan bir gözlük firması. Facebook ile isminin yan yana gelmesine neden olan proje ise artırılmış gerçeklik teknolojisi bu iki şirket verilen bilgilere göre, Orion adında bir artırılmış gerçeklik teknolojisi yeteneğine sahip olan gözlük projesi için çalışıyor. Eğer istenilen başarı elde edilirse 2023 yada 2025 yılları arasında Orion adındaki gözlükleri teknoloji raflarında görebileceğiz.

Artırılmış Gerçeklik ile Akıllı Telefon Kullanımını Değiştirmek İstiyorlar

Facebook bu proje ile akıllı telefonların kullanılabilirliği üzerinde büyük değişiklikler hedefliyor öyle ki bu gözlük sayesinde kullanıcılar bilgi alışverişi gerçekleştirebilecek, sosyal medya platformlarından canlı videolar izlenebilecek ayrıca diğer insanlarla görüşmeler yapılabilecek. Bunların haricinde ise Facebook’un sahip olduğu ve geliştirmeleri süren sesli yapay zeka asistanı da bu gözlükte kullanılabilir olacak.

Facebook, Luxottica firması ile geliştirdiği bu gözlüğün boyutu üzerinde iyileştirmeler yapmayı hedefliyor. Kullanışlı bir ürün oraya çıkarmak isteyen uzmanlar aynı zamanda ürünün tasarım olarak güzel bir görünüme sahip olmasını istiyor, bunun için ürünün boyunu küçük tutmayı düşünüyorlar.

Facebook’un Ray-Ban markasıyla artırılmış gerçeklik gözlüğü için yaptığı çalışmalar ve Oculus sanal gerçeklik ürünü ile ilgili geliştirmeleri sayesinde diğer firmalarında sanal gerçeklik alanında çalışmalar yapmasına neden olacağı düşünülüyor.

Microsoft, Magic Leap, Snap, Sony, North ve Vuzix gibi firmalarında hali hazırda artırılmış gerçeklik çalışmaları mevcut. Bu konuda Apple’in nasıl bir aksiyon alacağı merak konusu. Apple’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre şirketin diğer ürünlerde olduğu gibi artırılmış gerçeklik ürünlerinde de fark yaratacak projeler peşinde olduğu duyumları alınıyor. Şuan ise artırılmış gerçeklik konusunda Facebook rakiplerine göre daha fazla yol kat ettiğini söyleyebiliriz.


(Kaynak: teknogaste.com)

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER