İKSV, İstanbul Tiyatro Festivali'ne özel mobil oyun tasarladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu yıl festival programında yer alan ezber bozan uluslararası yapımlar arasından en dikkat çeken oyunlardan biri çeşitli sanal ve fiziksel oyun biçimlerini kullanarak akıllı telefonlarla oynanacak Being Faust - Enter Mephisto. Dünya edebiyatının efsanevi ismi Goethe’nin, büyük yapıtı Faust’tan uyarlanan ve insan aklının arzuları için çelinme ihtimalini bir oyun içinde kurgulayan Being Faust-Enter Mephisto, Goethe Institut Kore ve Koreli oyun tasarım şirketi Nolgong tarafından tasarlandı.

Katılımcıların başrolde olduğu bu performans, onları dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından Goethe’nin unutulmaz eseri olan Faust’un dünyasına sokacak. Akıllı telefona yüklenecek uygulama ile giriş yapılacak Being Faust – Enter Mephisto’da her katılımcı oyunun bir parçası olacak. Herkesin birer Faust’a dönüşeceği bu oyunda, katılımcılar oyuna giriş yaptıkları andan itibaren akıllarını çelmeye çalışan Mephisto ile değerler dünyasında büyük bir pazarlığın içine girecekler. 

Oyun Nasıl Oynanıyor?

Telefonlarına ENTER MEPHISTO- aplikasyonunu indirdikten sonra kullanıcılar kendilerine ID belirleyip oyuna kayıt olacaklar. İçinde 12 tane değer kartının olduğu paketi teslim alacaklar ve bu kartlardan yalnızca 6 tanesini seçecekler. Aplikasyona girip, seçtikleri 6 değer kartının arkasındaki numaraları girerek öncelik sırasına göre dizecekler.

Katılımcıların temel amacı, öncelik sırasına göre belirledikleri 6 değer kartı üzerinden her karta uygun olan ve alana dağınık olarak yerleştirilmiş Faust alıntılarını bulmak ve uygulama üzerinden eşleştirmek olacak. Ancak her alıntının bir fiyatı olacak. Bu sebeple katılımcılar öncelikle kasalarını doldurarak oyuna başlayabilecek ve para kazanmak için bir yol bulmaları gerekecek.

Uygulama, katılımcıların telefon rehberlerinden öncelikle son arananlar olmak üzere toplam 66 kişiyi seçecek ve katılımcılardan bu listeden 6 kişiyi öncelik sırasına göre dizmesini isteyecek. Rehberini kullanmayı tercih etmeyen katılımcılar uygulamanın içindeki sahte rehberi kullanabilecekler.

Mephistonun kimin aklını daha çok çelebildiği oyun sonunda belli olacak. İnsan aklının arzuları için çelinme ihtimali, bu ihtimale yönelişteki her bir seçim. ve bu seçimlerin doğurdu sayısız ihtimal oyuna heyecan katacak ve katılımcıların kararları oyunun sonunun belirleyicisi olacak.

Mephisto’yu Yiğit Özşener’in canlandıracağı Being Faust-Enter Mephisto 20 – 21 – 22 – 23 ve 24 Kasım’da 18.30 ve 21.00’de Zorlu PSM Studio’da.

23. İstanbul Tiyatro Festivali Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında 21 Kasım’da 18.30’da Kolektif House’ta gerçekleşecek Hikaye Anlatıcılığından Hikaye Oynayıcılığına isimli söyleşide ise Peter Lee, Being Faust - Enter Mephisto oyunundan hareketle hikaye ve oyuna dair fikirlerini paylaşacak.

23. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri Biletix satış kanallarından ve hizmet bedelsiz olarak ana gişe İKSV’den (10.30 -18.00 saatleri arasında) satın alınabiliyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER