Louis Vuitton, Tiffany&Co'yu almaya hazırlanıyor

Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Hublot gibi markaları altında toplayan Fransız lüks devi LVMH, Amerikalı ünlü mücevherci Tiffany'yi almak için harekete geçti.

Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Hublot gibi markaları altında toplayan Fransız lüks devi LVMH, Amerikalı ünlü mücevherci Tiffany'yi almak için harekete geçti.

Wall Street Journal gazetesi LVMH'nin Tiffany için hisse başı 120 dolar önerdiğini, bunun da 14.5 milyar dolarlık bir teklif anlamına geldiğini yazdı. Reuters ise Tiffany'nin piyasa değerinin 11.9 milyar dolar olduğunu belirtti.

Christian Dior, Fendi, Givenchy, Hublot ve Tag Heuer gibi markaları şemsiyesi altında toplayan LVMH, bu satın almayı gerçekleştirirse hem uzun yıllardır planladığı gibi ABD'de yayılacak, hem de mücevherat ayağını güçlendirecek. LVMH'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, görüşmelerin sürdüğü ancak bir anlaşmaya varma konusunda garanti verilemeyeceği vurgulandı. LVMH, bu yatırımı gerçekleştirirse bugüne kadarki en büyük alımını yapmış olacak.

Lüks derici Coach kökenli tasarımcı Reed Krakoff da Tiffany'de Günlük Eşyalar adı verilen serisiyle satışları artırdı. Bu seride 165 dolarlık pizza bıçağı, 425 dolarlık gümüş açı ölçer gibi günlük eşyalar yer aldı. Tiffany Çinlileri hedef alırken Çin ekonomisinde son dönemde yaşanan yavaşlama ve ABD - Çin ticaret savaşı sonucu gelen gümrük vergileri Tiffany'nin satışlarını olumsuz etkiledi. Lüks tüketim şirketleri Çinlilere Hong Kong'daki mağazaları yoluyla da satış yapıyor. Ancak son dönemde Hong Kong'daki protestolar da satışları düşürdü.

Geçen yıl LVMH 52 milyar dolarlık satış yaparken Tiffany'nin satışları 4.4 milyar dolar civarındaydı. 215 milyar dolarlık bir lüks imparatorluğu haline gelen LVMH'nin başında Fransa'nın en zengin ismi olan Bernard Arnault var. Merkezi New York'ta bulunan ve mavi kutularda sattığı elmas yüzükleriyle tanınan Tiffany'nin dünya genelinde 300 mağazası bulunuyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER