Marka Derbileri - 1

MARKA DERBİLERİ 1

 

MARKA DERBİLERİ 1

Tuba Tırın *Adba International Veri Analisti

The Brand Age bu aydan itibaren, yeni bir yazı dizisi ile markaların sosyal medya performanslarını masaya yatırıyor. İş ortağımız Adba International her ay sektörünün en büyüğü olan ve rekabet halinde bulunan iki markanın kamuoyu algısında, sosyal medya kullanımını, performansını ve de etkinliğini karşılaştırmalı biçimde analiz ediyor. Crimson Hexagon analiz algoritması ile ortaya çıkan veriler sektör devlerinin sosyal medya karnesini derinlemesine saptıyor.  

Sektör lideri iki markanın sosyal medya karnesine baktığımızda ilk akla gelen ileti hacimleri oluyor. Bu iki marka hakkında dijital dünyada ne kadar konuşulduğunu karşılaştırdığımızda; bir yıl içerisinde Turkcell ile ilgili 889bin+ paylaşıma, Türk Telekom ile ilgili de 923bin+ paylaşıma denk geliyoruz.

1-KONUŞULMA HACMİ

Günde ortalama 1500-2000 arası paylaşılan iletilerle stabil bir grafik çizen Turkcell’de, 5-6 Mayıs’ta yaşa­nan veri ve şebeke sorunu bir günde 60bin’in üzerinde paylaşıma sebep olmuştur.

Türk Telekom’a baktığımızda ise, bahsedilme oranında zamana göre iniş ve artışların sık yaşandığını görebiliyoruz. Buna sebep olan en büyük etkense Türk Telekom Arena’da oynanan maçlar. Maç günü Türk Telekom’un bahsedilmesinde önemli bir artış gözlenmektedir.

2. KONUŞULMA İÇERİĞİ

 

2. KONUŞULMA İÇERİĞİ

Neler konuşuluyor?

İki markanın kelime bulutunda göze çarpan kelimeler daha çok futbol ile ilgili olmaktadır. Turkcell ile ilgili Süper Lig, Türk Telekom ile ilgili de Arena paylaşımları en çok paylaşımlar arasında yer almaktadır.

3- KONUŞULMA MECRASI

                                                                              

3- KONUŞULMA MECRASI

Türk Telekom sosyal medyada, Turkcell web sitelerinde daha çok konuşuluyor.

Bu konuşmaların hangi mecralarda daha çok yer aldığını karşılaştırdığımızda ise, Türk Telekom’un sosyal medyanın tüm kanallarında (Facebook, Twitter, Instagram) daha çok konuşulduğunu, Turkcell’in ise adının da web sitelerde (forum, blog, haber siteleri, sözlükler…) daha çok geçtiğini görüyoruz. Turkcell’in web sitelerinde bu kadar çok konuşulması, kurumsal haberlerinden kaynaklandığını belirtebiliriz.

4. SENTİMENT ANALİZİ

 

4. SENTİMENT ANALİZİ

Her iki kişiden biri operatörünü sevmiyor.

Crimson Hexagon’un geliştirilmiş otomatik sentiment analizinin sonucuna baktığımızda, tüm GSM opera­törleri için şunu söyleyebiliriz: Türkiye’de her iki kişiden biri bağlı olduğu operatörü sevmiyor. Türk Tele­kom hakkında olumsuz konuşanların (kırmızı grafik %45) daha fazla olduğunu, olumlu iletilerin de Turk­cell’de daha fazla olduğunu (yeşil grafik %13) görebiliyoruz. Nötr iletiler değerlendirmeye alınmamıştır.

5- GÜÇLÜ YÖNLER

 

5- GÜÇLÜ YÖNLER

Tukcell sosyal medya yanıtlamalarında güçlü iken Türk Telekom çağrı merkezinde güçlü

Türk Telekom çağrı merkezi müşterileri ile yakından ilgileniyor. Fakat sosyal medyadan takipçilerine geri dönüş yapmıyor olması sosyal medyada en şikayet edilen konuların başında geliyor. Diğer taraftan da Turkcell sosyal medya ve diğer kanallardan gelen şikayet ve iletileri dinleyip onlara geri dönüş sağlarken, çağrı merkezinden gelen taleplere çözüm üretmekte zayıf kaldığı anlaşılıyor.

6- İYİLEŞTİRMEYE AÇIK ALANLAR

 

6- İYİLEŞTİRMEYE AÇIK ALANLAR

Turkcell: Evde internet ve TV

Türk Telekom: Mobil Kullanım ve Fiber

Verilen hizmetler karşılaştırılmasında, Turkcell’in en fazla şikayeti evde internet ve bağlantı sorunundan aldığını, Türk Telekom’un ise mobil ve fiber internet hizmetinden aldığını söyleyebiliriz

 

7- KİTLE ANALİZİ

 

7- KİTLE ANALİZİ

Turkcell kullananlar teknoloji­den, Türk Telekom kullananlar futboldan bahsediyor.

Kitle analiz karşılaştımasın­da, sol tarafta yer alan bölge Turkcell kitlesinin ilgi duyduğu alanları, sağ tarafta yer alan bölge ise Türk Telekom kit­lesinin ilgi duyduğu alanları göstermektedir. Buna göre; Turkcell kitlesi inovasyon, bilgi teknolojileri ile ilgilenirken, Türk Telekom kitlesi ise dini ve futbola yönelik -özellikle İspan­ya Ligi- yönelimleri öne çıkıyor.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER