Mercedes Tesla'ya rakip oldu!

Mercedes-Benz yüzde yüz elektrikle çalışan yeni SUV modeli EQC'yi İsveç'in başkenti Stockholm'de tanıttı. Şirketin CEO'su Dieter Zetsche aracın tanıtımında

Mercedes-Benz yüzde yüz elektrikle çalışan yeni SUV modeli EQC'yi İsveç'in başkenti Stockholm'de tanıttı. Şirketin CEO'su Dieter Zetsche aracın tanıtımında "yeni bir çağın başlangıcı" tabirini kullandı.

Üzerinde 3 yıldır çalışılan ve 90’ın üzerinde prototiple dört ayrı kıtada binlerce kilometrelik testlerden geçen araç 402 beygir gücüne sahip ve 700 Nm tork üreten elektrikli çift motorla çalışıyor.

Araç tek bir şarjla yaklaşık 320 kilometre yol alabilecek. İçerisinde 10.25 içlik bir ekranla bütün ayarları yapılabilen model 19 inçlik tekerleklere sahip olacak. Mercedes firması 80kW saatlik bataryanın hızlı şarjla 40 dakikada yüzde 80'inin dolabileceğini açıkladı. Otomobil 100 kilometre hıza 4.9 saniyede ulaşabiliyor.

Mercedes-Benz EQC400 4MATIC 2019 yılı başında Almanya'da ve daha sonra da Çin'de üretilmeye başlanacak. 2020 yılında ise şirketin premium araçlarını ürettiği Tuscaloosa, Alabama'daki fabrikasında üretilecek.

Bu gelişmeyle birlikte Alman otomobil devinin Tesla'ya rakip olacağı ve elektrikli araba piyasasına sıkı bir rekabet getireceği söyleniyor. Fiyatı açıklanmayan aracın Tesla Model 3 gibi yaklaşık 50 bin Amerikan Doları olması bekleniyor. EQC modeli dünyanın en büyük elektrikli otomobil piyasası olan Norveç'te daha şimdiden 2000'in üzerinde sipariş aldı. Tesla geçen sene Norveç'te sekiz bin 500 araç satmıştı.


LMC Automotive'in verilerine göre önümüzdeki 10 sene içerisinde Tesla şu andaki satış grafiğini artırmaya devam etse dahi pazardaki yüzde 12.3'lük payının 2.8'e düşmesi öngörülüyor. LMC ayrıca diğer Alman otomobil firmalarının yeni elektrikli modellerini yakın bir zamanda satışa sunması durumunda 2020'de Tesla'nın satış grafiğini geçeceğini ve 2023 yılına kadar da piyasanın yüzde 19'una sahip olacağını belirtiyor.

Mercedes'in EQC modelinden sonra diğer bir Alman otomobil devi Audi ise 100'de 100 elekrikli modeli E-Tron'u 17 Eylül'de tanıtacak. BMW'nin geçtiğimiz Mart ayında tanıttığı elektrikli modeli iX3'ün ise 2020'de üretilmeye başlanması bekleniyor. BMW bu model için Norveç'te ön sipariş bedeli almaya başladığını duyurdu.Kaynak: www.euronews.com

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER