Yapay zeka, çalışma prensiplerimizi tamamen değiştirecek

Dünya Ekonomik Forumu tarafından gelen açıklamalara göre, yapay zeka ile meslek tanımları değişecek.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından gelen açıklamalara göre, yapay zeka ile meslek tanımları değişecek.

Endüstri 4.0, teknolojinin hızla gelişimi ve dijitalleşen dünya hayatımızı her geçen saniye daha çok etkilemeye başlıyor. Bununla birlikte iş gücü, iş süreçlerindeki yenilikler, kalkınma stratejileri ile şirketlerin çalışma prensipleri de tamamen değişiyor.

Bu duruma kısaca bir göz atacak olursak 1940’lı yıllarda, AT&Ttelekomünikasyon şirketi 350.000‘den fazla santral operatörü istihdam etti ve şu an neredeyse yok olacak meslekler arasında. Bir şirketin sadece santral operatörü olarak iş sağladığı 350.000 kişinin yerini yapay zeka aldı bile.


Fakat bu durum işlerimizi teknolojiye bıraktığımız anlamına gelmiyor. Kaybolan birçok meslekle birlikte yeni iş tanımları ortaya çıktı. Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre dünya çapında 12 milyon mobil uygulama geliştiricisi bu değişimle beraber gün yüzüne çıktı.


İşcilikten Yaratıcılığa

Dünya Ekonomik Forumu İşlerin Geleceği raporu, temel becerilerin %35‘inin 2015-2020 yılları arasında değişeceğini ortaya koydu. Yapay zeka birçok işi otomatikleştirerek insan gücü veya yeteneği gerektiren işlerin yerini yaratıcı düşünce yetenekleri ile değişmesini sağlayacak. Bu konuya sözleriyle destekleyenlerden biri de Palo Alto Bilişim Kurulu Başkanı Jonathan Reichental “Artık insan gücüne ihtiyaç gün geçtikçe azalıyor. İnsanların yaptıkları işleri, makinelerimiz kitlesel üretim teknolojileriyle büyük çapta otomatikleştiriyor. Bu yüzden yöneticiler için çalışanlarının soyut duygu ve düşünceleri daha önemli hale geldi.” dedi.


İşlerin Geleceği raporu dijital dönüşümün, şirketlerin çalışma prensiplerini değiştirmesi ile birlikte çalışanlarında kişisel olarak dijital dönüşüme ayak uydurmasını zorunlu hale getirecek. Bu dönüşüme ayak uyduramayanların ise sektörün gerisinde kalacağını belirtti.

Aslında kısaca netleştirmek gerekirse bu araştırma yapay zekanın işsizlikten çok farklı iş alanları üreteceğini ve daha çok düşüneceğimizi vurguladı.Kaynak: www.shiftdelete.net

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER