Yılın Bilim ve Sporcu Kadınları

Çalışan, üreten, toplu­ma katma değer yaratan ve en önemlisi gelecek kuşakları yetiştiren kadınların aktif olduğu toplumlar, daha gelişmiş ve şüphesiz daha modern. Erkek egemen tarih sayfalarında yarışa geç başlayan kadınlar, bugün bilimden sanata, spordan siyasete, mühendislikten eğitime pek çok alanda başarı hikayeleri ile gündemdeler. The Brand Age Dergisi yazarlarının ve iş ortaklarının oylaması ve Adba International’ın sosyal medya analizi sonuçları ile belirlenen listede 15 farklı kategoride yılın ilham veren kadınlarını değerlendirdi. İşte yılın ''Bilim'' ve ''Sporcu'' kadınları!

Yılın Bilim Kadınları

İlayda Şamilgil

Yılın en başarılı gençlerinden biri olan İlayda Şamilgil, Nobel Fizik Ödülleri İçin İlk Adım Yarışması’nda (First Step To Nobel Prize In Physics) birinci seçildi ve ülkemiz için büyük bir başarı elde ederek gençlere ilham kaynağı oldu. “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesini geliştirdikten sonra TÜBİTAK’ın yarışmasına girip ilgi görememesine rağmen kendine olan güveni ve yaptığı çalışmaya olan inancıyla yılmayarak projesinden vazgeçmedi. İstanbul Özel MEF Lisesi 12. sınıf öğrencisiyken dünyanın en prestijli zik proje yarışması kabul edilen Nobel Fizik Ödülleri İçin İlk Adım Yarışması’nda 80’e yakın ülkeden binlerce projeyi geride bırakarak birinci oldu. Dünyaca ünlü bilim insanlarından oluşan jüriden tam puan alan Şamilgil, NASA’da Mars’a giden roketlerle ilgili bir proje üzerinde çalışan 30 kişilik ekibe seçildi. ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde Mühendislik eğitimine devam eden başarılı genç, öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda da yapacağı zik çalışmalarıyla ülkemizi dünyada başarıyla temsil edecek.

Neva Çiftçioğlu

NASA’da çalışan ilk Türk kadını ve Finlandiya’da Doçentlik unvanı alan ilk yabancı akademisyen olarak bilim dünyasındaki bir diğer gurur kaynağımız oldu. İnsan vücudunda meydana gelen kireçlenmeler ve tıkanıklıklar üzerine araştırma yapan Çiftçioğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim gördü. Bu okulda Biyoloji diplomasını aldıktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doktora yaptı. Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü’nde bitirdiği doktora tezi bölüm başkanlığı görevinde bulunan öğretim görevlisi tarafından kabul edilmedi. Neva Çiftçioğlu’nun astım rahatsızlığı üzerine hazırladığı bu tezin kabul görmemesi onu yıldırmadı ve çalışmalarına devam etti. Ankara Üniversitesi’nde kabul edilmeyen bu tez, tıp camiasının dünya çapındaki en önemli yayınlarından birinde yer aldı. Finlandiya’da, insan vücudunda meydana gelen kireçlenmeler ve tıkanıklıklar üzerine çalıştı ve nanobakteri adını verdiği mikropları kireçlenme sebebi olarak ortaya koydu. İskandinav Bilim Ödülü’nü de kazanarak başarısını taçlandıran Çiftçioğlu, kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin, patenti yüzlerce milyon dolar değerindeki önemli bir buluş üzerinde çalışıyor.

Yılın Sporcu Kadınları

 

Çağla Büyükakçay

Küçük yaşlardan beri tenisle uğraşan, son yıllarda elde ettiği başarılarla göğsümüzü kabartan milli sporcumuz, tenis turnuvalarında ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek adını altın har erle spor tarihimize yazdırdı. Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenen ve Grand Slam olarak adlandırılan turnuvalardan önce tenisle ilk buluştuğu yıllarda birçok ödül kazandı. Çocukluk çağında kazandığı birçok kupanın ardından milli takıma seçilerek tarihimizdeki en genç bayan milli tenis oyuncusu oldu. Çağla Büyükakçay takıma seçildiğinde henüz 15 yaşındaydı. 2010 yılında İspanya’da ITF’nin düzenlediği turnuvada şampiyon oldu. Bu ödülü kazanan ilk Türk olan Çağla Büyükakçay böylelikle Grand Slam’da oynamaya da hak kazandı. WTA kapsamında Malezya 2014’te çeyrek nal oynadı. Bayan Tenisçiler Birliği sıralamasında 2015’te 108. sırada yer aldı. 2016 İstanbul Cup’ta nale yükselerek bir WTA turnuvasında en büyük başarıyı elde eden ilk Türk kadın tenisçi oldu.

Kübra Dağlı

Dünya Tekvando Şampiyonası’nda büyük başarılar elde ederek milli gurur kaynaklarımızdan biri oldu. Babası boksör, amcası tekvando sporuyla uğraşan Dağlı, 13 yaşında tekvandoyla tanıştı. 2013 yılında poomseye başladı ve bu alanda giderek yükseldi. Ferdi branşta Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği elde etti. Tekvando hareketlerinden oluşan kompozisyonlar olan poomsede Emirhan Muran’la takım arkadaşı oldu ve çok zorlu ve disiplinli bir hazırlık sürecinden sonra 18 yaş üstü serbest stil ikili takım kategorisinde yarıştı ve kendisine Emirhan Muran eşlik etti. Peru’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Muran’la birlikte şampiyonluk elde ederek ülkemizin gururu oldu. Aynı zamanda yirmi kişiden oluşan uluslararası tekvando gösteri takımında yer alarak 2016 Dünya Tekvando Şampiyonası’nda ve Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatları’nda gösteriler yaptı. Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin’in, dünya tekvandosunun yeni yüzü olarak değerlendirdiği Kübra, başarılarıyla birçok genç kızın da rol – modeli oldu.

Şahika Ercümen

Serbest dalışçı ve Sualtı hokeyi oyuncusu. Elde ettiği dalış rekorlarıyla sınırları zorladı ve başarılarıyla sporda marka haline gelen bir isim oldu. Sporun yanı sıra eğitimine de önem verdi. Başkent Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik üzerine eğitim gördü. Sporla iç içe ve sağlıklı, disiplinli yaşamın sembollerinden biri haline gelen Ercümen, dört adet resmi dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. “Tüm zorluklara rağmen, gerçekten istediğinizde, sonuna kadar inandığınızda ve bunun için tüm gücünüz, kalbiniz ile çalıştığınızda önünüzde hiçbir zorluk duramaz,” mottosunu hayatının temeline koyan sporcu, suyun yaşamdaki ve sağlıktaki önemini başta gençler olmak üzere tüm dünyaya duyurmayı misyon edindi, bu yönde projelere katıldı, öğrencilere ders verdi. Ekim ayında Antalya’da Değişken Ağırlıklı Paletli disiplininde 110 metreye dalarak yeni bir dünya rekoru kırdı ve bu rekoru şehitlere armağan etti. İki gün sonra, Değişken Ağırlıklı Paletsiz’de 93 metreyle yeni bir rekor kırdı ve ülkesine bir armağan da daha bulundu.
 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER