Yılın Sinemacı ve Ekran Yüzü Kadınları

Çalışan, üreten, toplu­ma katma değer yaratan ve en önemlisi gelecek kuşakları yetiştiren kadınların aktif olduğu toplumlar, daha gelişmiş ve şüphesiz daha modern. Erkek egemen tarih sayfalarında yarışa geç başlayan kadınlar, bugün bilimden sanata, spordan siyasete, mühendislikten eğitime pek çok alanda başarı hikayeleri ile gündemdeler. The Brand Age Dergisi yazarlarının ve iş ortaklarının oylaması ve Adba International’ın sosyal medya analizi sonuçları ile belirlenen listede 15 farklı kategoride yılın ilham veren kadınlarını değerlendirdi. İşte yılın ''Sinemacı'' ve ''Ekran Yüzü'' kadınları!

Yılın Sinemacı Kadınları

Nevra Serezli

Sinema filmlerinde ve tiyatro oyunlarında canlandırdığı karakterle Türk halkının beğenisini kazandı. Gençlik yıllarında rol aldığı “My Fair Lady” oyunu dikkatleri üzerine çektiği ilk oyundu. 1971 yılında Altan Erbulak, Füsun Erbulak ve Metin Serezli’yle birlikte Çevre Tiyatrosu’nu kurdu. Sanat yaşamının ilerleyen yıllarında Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu, Çevre İstanbul gibi topluluklarla sahneye çıktı. “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, “Çılgın Sonbahar” gibi oyunlarda sergilediği üstün performansla göz doldurdu. 80’lerde sinema projelerinde yer aldı ve özellikle Kemal Sunal’la müthiş bir ikili oluşturdu. “Şendul Şaban”, “Atla Gel Şaban”, “Kılıbık” lmlerinde canlandırdığı güçlü kadın rolleriyle seyircileri kendine hayran bıraktı. Yaşamı boyunca sahnelerden ve ekranlardan kopmayarak çalışmaya devam etti. Duayen isim geçtiğimiz yıl “Kocan Kadar Konuş: Diriliş” adlı lmde rol alarak hayranlarını mutlu etti.

Ayşen Gruda

Türkiye’nin yakın geçmişinde sinema ve tiyatro sanatçısı olarak çok önemli bir yere sahip olan Ayşen Gruda’nın oyunculuğa olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Ailesiyle birlikte yaşadığı evde taklitler yaparak, gelen misafirlerin sevgisini kazandı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olan Gruda, ilk olarak tiyatrolarda rol aldı. Özellikle güldürü oyunlarında becerisini hissettirerek adından söz ettirdi. “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Hisseli Harikalar Kumpanyası” gibi oyunlarda rol alarak göz doldurdu. 1970’li yıllarda dostu Ertem Eğilmez’in isteğiyle sinemaya transfer oldu ve Arzu Film kadrosuyla çok önemli projelere imza attı. “Hababam Sınıfı”, “Neşeli Günler”, “Gülen Gözler, “Süt Kardeşler”, “Tosun Paşa”,“Namuslu” lmleriyle unutulmazlar arasına girdi. Günümüzde de dizilerde ve sinema lmlerinde rol alan Ayşen Gruda, geçtiğimiz yıl BKM’nin Güldür Güldür ekibiyle birlikte yaptığı “Dedemin Fişi” lminin yanı sıra “Kötü Kedi Şerafettin” ve “Köstebekgiller 2: Gölgenin Tılsımı” adlı lmlerdeki performanslarıyla ustalığını bir kez daha gösterdi.
Demet Akbağ
Yalnızca komedi filmlerinin değil dramaların da vazgeçilmezi olan sanatçının portföyünde Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve BKM gibi topluluklarla yer aldığı birçok oyun bulunuyor. İstanbul Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra konservatuvara girip dört yıl eğitim aldı. Seksenli yıllardan günümüze, televizyonun öne çıkan simalarından biri oldu ve sinema dünyasında da başarılarıyla adından söz ettirdi. 1993 yılında Tersine Dünya adlı lmiyle Altın Portakal kazandı. “Bir Demet Tiyatro” isimli projede Yılmaz Erdoğan’la birlikte evimizin en sevilen misa ri oldu. “Neredesin Firuze”, “Vizontele”, “Organize İşler” ve çok farklı bir sinema dili olan Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” gibi ses getiren projelerde önemli roller aldı. Son yıllarda da sanat çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Demet Akbağ, Çağan Irmak’ın 2015 yapımı “Nadide Hayat” lminde Nadide rolüyle ve 2016’da vizyona giren “Görümce” filmiyle tekrar karşımıza çıkan Falcı Feriştah tiplemesiyle yeniden kalbimize işledi.

Yılın Ekran Yüzü Kadınları

Esra Bilgiç - Diriliş Ertuğrul
Eğitimli ve de başarılı ekran yıldızlarından olan Esra Bilgiç, Diriliş Ertuğrul dizisiyle birlikte Türkiye’nin tanıdığı ve sevdiği isimler arasına girdi. Aslen Ankaralı olan güzel oyuncu, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde eğitim gördü ve bu diplomasının üzerine de Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okudu. İki üniversite mezunu olan Bilgiç’in, oyunculuğa olan ilgisi üniversite yıllarında ortaya çıkmaya başladı. Ne geç kalmış olmaktan korktu ne de “ya yapamazsam” dedi ve daha önce hiçbir oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen çok zor bir görev üstlenerek “Diriliş Ertuğrul” dizisinde Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun’u canlandırdı. Rolüyle hem iyi oyunculuk çıkardı hem de izleyiciler tarafından çok sevildi.

Deniz Çakır - Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

Türkiye’nin son yıllardaki en gözde oyuncularından biri. Dizilerde rol almaya başladığı 2000’li yıllardan bu yana hep başarılı işler çıkardı. Türkiye’nin “Kadın İsterse” dizisiyle tanıdığı, “Yaprak Dökümü” dizisiyle unutulmazlar arasına giren Deniz Çakır, günümüzün en fazla reyting toplayan dizilerinden “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”daki rolüyle ekranlarda yine ses getirdi. Birçok tiyatro oyunu, sinema lmi ve dizide rol almanın yanı sıra radyo oyunları ve seslendirme alanında da çalışmalar üreten ve on parmağında on marifet bulunan Deniz Çakır, Meryem rolüyle izleyicinin kalbinde bir kez daha taht kurarak başarı yolculuğuna tüm hızıyla devam ediyor.

Bergüzar Korel - Vatanım Sensin

Ülke çapında tanındığı “Binbir Gece” dizisinden itibaren başarı gra ğini sürekli artırdı ve “Vatanım Sensin” dizisindeki Azize rolüyle hem oyunculuktaki gücünü hem de Türk kadınının taşıdığı sorumlulukların altından kalkabilme becerisini ortaya koydu. Başarılı oyunculuğunun yanı sıra sürekli sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunarak ve sağduyulu, duyarlı imajından hiçbir şekilde ödün vermeyerek topluma örnek bir duruş sergiledi. Neredeyse içinde yer aldığı bütün dizi ve lm projeleriyle büyük ilgi uyandırmasına ve birçok farklı ödüle layık görülmesine rağmen mütevazi çizgisinin asla dışına çıkmayan Bergüzar Korel, gerçek bir sanatçının nasıl olması gerektiğini topluma ve gençlere hatırlattı. Her yaştan ve her kesimden izleyicinin sevdiği oyuncu, bu yıl olduğu gibi, önümüzdeki yıllarda da başarılı işlere imza atacak potansiyele fazlasıyla sahip.
 

Hülya Darcan - Diriliş Ertuğrul

1970’li yıllardan bu yana oynadığı sinema lmleriyle milyonların beğenisini kazanan, başarısını kariyeri boyunca devam ettiren Hülya Darcan, sinemayı bıraktıktan sonra doksanlı yıllara kadar sessiz kalsa da sonrasında televizyon dizileriyle yeniden karşımıza çıktı. Kartal Tibet, Ekrem Bora, Fikret Hakan ve Yılmaz Güney gibi isimlerle kamera karşısına geçmiş olan usta oyuncu “Diriliş Ertuğrul” dizisinde, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin de annesi Hayme Ana’yı canlandırarak yıl boyunca dikkatleri üzerine çekti. Üç yıldır hayat verdiği karakterle özdeşleşerek mesleğine ne kadar hakim olduğunu yineleyen Hülya Darcan’dan başta gençler olmak üzere hepimizin daha öğreneceği çok şey bulunuyor.
 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER