Yılın Reklam, Medya Planlama ve Fenomen Kadınları

Çalışan, üreten, toplu­ma katma değer yaratan ve en önemlisi gelecek kuşakları yetiştiren kadınların aktif olduğu toplumlar, daha gelişmiş ve şüphesiz daha modern. Erkek egemen tarih sayfalarında yarışa geç başlayan kadınlar, bugün bilimden sanata, spordan siyasete, mühendislikten eğitime pek çok alanda başarı hikayeleri ile gündemdeler. The Brand Age Dergisi yazarlarının ve iş ortaklarının oylaması ve Adba International’ın sosyal medya analizi sonuçları ile belirlenen listede 15 farklı kategoride yılın ilham veren kadınlarını değerlendirdi. İşte yılın ''Reklam ve Medya Planlama'' ve ''Fenomen'' kadınları!

Yılın Reklam ve Medya Planlamacı Kadınları

Demet İkiler

Reklam ve medya planlama dünyasındaki başarılarıyla sık sık gündemde yer bulan Demet İkiler, sektörün dikkat çeken başarılı kadınlarından. İkiler, 2008 yılında kurulmuş olan GroupM’in yeniden yapılandırılmasına öncülük etmek üzere 2011 yılında GroupM Türkiye CEO’su olarak atanmıştı. Mindshare EMEA Bölgesi’nde bazı ülke yöneticilerine koçluk, WPP Women in Leadership X-Factor Grubu’nda ise mentorluk yapıyor. GroupM’deki CEO’luk görevine ek olarak 2013 yılında Türkiye’de yeni oluşturulan WPP Ülke Başkanı pozisyonuna atandı. Başarılı iş kadını İkiler, dünyanın en büyük iletişim holdingi WPP’nin Türkiye operasyonundaki 26 şirketi yönetiyor. Demet İkiler GroupM CEO’su görevinden önce Mindshare Türkiye’nin 10 yıl boyunca CEO’su olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında İkiler’in etkisiyle Mindshare, EMEA bölgesi içerisinde Yılın Ajansı seçilmiş ve Türkiye’deki en büyük medya ajansı (RECMA) haline gelmiştir. Cannes Lions Festivalinde Türkiye’nin ilk medya jürisi üyesi olan Demet İkiler, Türkiye Reklamcılar Derneği’nin yenilenen kadrosunda Medyadan Sorumlu Başkan olarak önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘’Kadınların Güçlendirilmesinde Küresel Gündem Konseyi’’nde GroupM ve WPP’yi temsil ediyor. Türkiye’nin Cinsiyet Eşitliği Projesi’nde de Liderlik Grubu üyeliğini sürdürüyor.

Burcu Özdemir Kayımtu

Meslek hayatına 2000 yılında Manajans Thompson’da başlayan Kayımtu, ardından 2,5 yıl Güzel Sanatlar – Saatchi&Saatchi’de farklı markalara hizmet vererek sektördeki konumunu sağlamlaştırdı. Kariyerine Kanada Vancouver Senfoni Orkestrası pazarlama departmanında 8 ay devam ettikten sonra Türkiye’ye geri döndü. 2013 yılında da şu an genel müdürlük görevini yürüttüğü TBWA\ISTANBUL bünyesine katıldı. Marka temsilciliğinden Genel Müdür konumuna uzanan kariyerinde TBWA\ISTANBUL’da 13 yıl içinde lokal ve uluslararası birçok markaya hizmet verdi ve birçok başarı yakaladı. Reklamcılar Derneği’nin yenilenen kadrosunda da yer alan Kayımtu, sürdürülebilir ajans-müşteri birlikteliğine fazlasıyla yatırım yapılmasını sağladı ve bu önemli süreçte etkin bir rol oynadı.

Ceyda Uzman

Uzun yıllar boyunca iletişim sektöründe yaptığı çalışmalarla ve başarılı kariyeriyle medya planlamanın en etkili isimleri arasına girdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra doksanlı yıllarda Young&Rubicam reklam ajansıyla başlayan kariyerinde, Universal McCann, Zenith OptiMedia gibi şirketlerde medya grup direktörlüğü yaptı. İlerleyen yıllarda işin marka tarafına geçen Uzman, Türk Telekom’da medya planlama ve satınalma müdürü pozisyonunda çalıştıktan sonra Turkuvaz Medya’da gazete-dergi genel müdürü olarak kurumun bünyesindeki yayınların reklam stratejilerinin belirleyicisi oldu. İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi gibi kurumlarda konuk eğitimci sıfatıyla seminerler vererek başarısını nesillere aktarmaya devam ediyor.
 

Yılın Fenomen Kadınları

Danla Bilic

Twitter’da yazdığı mizahi twitlerle ve bir dönem Instagram’dan futbolcuları trollemesiyle zaten hatrı sayılır bir takipçi kitlesine sahip olan Danla Bilic, klasik makyaj youtuber’lığına tepki olarak Youtube’da kendi vlog hesabını açtı. Son dönemde oldukça popüler olan ancak bir yerden sonra hepsi birbirinin aynı rutin makyaj videolarından farklı olarak, gerek sempatik tavırları ve samimiyeti, gerekse esprili konuşma tarzı ile kısa sürede büyük beğeni kazandı. Retorik Dijital bünyesi altında içeriklerini oluşturan Bilic’in her videosu 1 milyonun üzerindeki izlenme oranıyla oldukça dikkat çekiyor.

Şeyma Subaşı

Acun Ilıcalı ile olan beraberliğinin ardından oldukça sık eleştirilere maruz kalsa da, Instagram hesabındaki paylaşımları en çok takip edilen ünlülerden. Instagram paylaşımları genel olarak; renkli ada hayatı ve Acun Ilıcalı ile beraberliği sonucu dünyaya gelen kızı Melisa Ilıcalı olan Şubaşı’nın seveni kadar sevmeyeni de mevcut. Ancak bu gerçek Ilıcalı’nın popülaritesini eksiltmiyor ki paylaşımları yoğun etkileşim alıp sık sık gündemde yer buluyor.

Demet Akalın

Twitter ve Instagram hesabını oldukça aktif biçimde kullanan Demet Akalın, senenin şüphesiz en fenomen kadınlarındandı. Hem yaşanan toplumsal olaylar karşısındaki duruşu hem de açık sözlülüğü ve kimseden lafını esirgemeyişiyle sosyal medyadaki paylaşımlarıyla sık sık gündeme geldi. Makyajsız yakalanmaktan bile korkan ünlülerin aksine doğal halini gelen yorumlara samimi cevaplar vererek paylaşmaktan çekinmeyen sanatçının takipçileri günden güne hızla büyüyor.
 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER