Yılın Global ve Haberci Kadınları

Çalışan, üreten, toplu­ma katma değer yaratan ve en önemlisi gelecek kuşakları yetiştiren kadınların aktif olduğu toplumlar, daha gelişmiş ve şüphesiz daha modern. Erkek egemen tarih sayfalarında yarışa geç başlayan kadınlar, bugün bilimden sanata, spordan siyasete, mühendislikten eğitime pek çok alanda başarı hikayeleri ile gündemdeler. The Brand Age Dergisi yazarlarının ve iş ortaklarının oylaması ve Adba International’ın sosyal medya analizi sonuçları ile belirlenen listede 15 farklı kategoride yılın ilham veren kadınlarını değerlendirdi. İşte yılın ''Global'' ve ''Haberci'' kadınları!

Yılın Global Kadınları

 

Güler Sabancı

Türkiye’yi uluslararası arenada en başarılı şekilde temsil eden Güler Sabancı, kadın kimliğini gerek dünyada gerekse Türkiye’de en yüksek mertebelere taşıyor. Bugüne kadar, pek çok onur verici unvanı layıkıyla taşıyan Sabancı, parlak kariyerine ilk adımları Lassa’da attı. Ardından iş hayatında hızla yükselişe geçerek 2004 yılında amcası Sakıp Sabancı’nın vefatı üzerine Sabancı Holding’in yönetimine geçti. Böylece holdingin başında yer alan ilk kadın kendisi oldu. Güler Hanımın ilkleri elbette bununla sınırlı kalamazdı. Girişimcilik konusunda kadınlara ciddi örnek teşkil edecek işlere imza atan Güler Sabancı, o güne kadar tamamen erkeklerden oluşan TÜSİAD’ın ilk kadın üyesi olarak hem kendi özelinde hem de Türk kadını genelinde bir ilki daha gerçekleştirmiş oldu. Zaman içinde, ERT’ye kabul alan ilk kadın unvanına nail olarak başarısının dünya çapında kabul gördüğünü kanıtladı. Bu başarısını International Business Council’in ilk Türk üyesi olması takip etti. Forbes ve Fortune gibi dünyanın en güçlü isimlerini belirleyen medya kuruluşlarının, en güçlü kadın kategorilerinde, defaatle listeye girmeyi başardı. Son olarak 2016 yılında Forbes’ın ‘’Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’’ listesine 64.sıradan girerek güncel listeye girebilen tek Türk kadını oldu.

Deniz Gamze Ergüven

2015 yılında Fransa-Türkiye ortak yapımı olan `Mustang` lminin yönetmen koltuğunda oturan Deniz Gamze Ergüven ile Türk seyircisinin tanışması tüm dünyayla aynı zamana denk geliyor. Geçtiğimiz sene, Fransa’nın Oscar ödülleri için ‘’yabancı dilde en iyi lm’’ kategorisine aday adayı olarak duyurduğu ‘’Mustang’’ lmi, Türkiye’de geniş bir heyecan yaratmıştı. Film, Türk seyircisi tarafından ‘’oryantalistik’’ suçlamalarına maruz kalsa da uluslararası arenada aldığı olumlu eleştiriler lmin takdire değer olduğunu göstermişti. Böylesine ses getiren bir lmle kariyerinde yükselişe geçen Ergüven, kariyerine Hollywood’da devam etme kararı aldı. Bu amaçla, 2016 Kasım’ında çekimlerine başladığı ikinci uzun metrajlı lmi ‘’Kings’’ ile 1992 yılında geçen ve 53 kişinin ölümüne sebebiyet veren Los Angeles olaylarına ışık tutuyor. Kadrosunda Halle Berry, Daniel Craig gibi ünlü isimleri bulunduran lmin, 70. Cannes Film Festivali’ne aday olması öngörülüyor. Anlaşılan o ki geçtiğimiz yıl uluslararası gündemi hayli meşgul eden Ergüven, bu sene de yaptığı işlerle sıklıkla adından söz ettirecek.

Zeynep Erkunt Armağan

Women Presidents Organization’ın geleneksel hale getirdiği ‘’Son 4 Yılda Şirketini En Hızlı Büyütme Başarısı Gösteren 50 Kadın Yönetici’’ listesine son birkaç yıldır üst üste giren tek Türk kadını olan Zeynep Erkunt Armağan, aynı zamanda dünyadaki ilk kadın traktör üreticisi unvanını da elinde bulunduruyor. Çok genç yaşlardan itibaren bu sektörün içinde bulunan Zeynep Armağan, bir yandan yerli traktör markası Erkunt’un 2006’dan beri genel müdürlüğünü yürütüp Türk çiftçisini insansız traktörle tanıştırmaya hazırlanırken, bir diğer yandan da dış pazarda görücüye çıkardığı ArmaTrac markasıyla, Türk traktörünü devler liginde yarıştırıyor. Onun başkanlığında, ArmaTrac’ın son olarak 2016 yılında Filipinler ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ni listeye katarak 19 yurt dışı bayiine ulaşması, devlerin yarıştığı dış pazarda şampiyonlar ligi takımını deplasmanda yenmekle aynı anlama geliyor. Böylesine başarılı ve uluslararası üne kavuşmuş bir rmanın başında bir kadın emeğinin olduğunu bilmek ise gurur verici.

Eczacıbaşı Vitra Voleybol Kulübü

1966 yılından beri ülkemizi uluslararası arenada voleybol branşında temsil eden kulüp, bugüne kadar yurt içinde elde ettiği 30’u aşkın bir dolu şampiyonluğun yanı sıra, yurt dışında da oldukça ses getiren başarılara imza attı. İlk olarak 1999’da Avrupa’da Kupa Galipleri Kupası’nı kaldırıp global anlamda ilk başarısını elde etmiş olan kadın voleybol kulübümüz, bu başarısıyla Avrupa’da şampiyonluk elde eden ilk Türk voleybol takımı olarak kayıtlara geçmişti. Tahminler bir kere açılan zafer kapısının elbette yeni serüvenleri ve daha kutlu başarıları beraberinde getireceği yönündeydi -ki öyle oldu da. Takip eden yıllar içerisinde, 2015 yılında Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi’nde birinciliği göğüsleyen kulüp, 2016’da Filipinler’de düzenlenen Kadınlar Dünya Voleybol Kulüpler Şampiyonası nal karşılaşmasında, İtalyan takım Pomi Casalmaggiore’yi 3-2 yenerek üst üste iki kez dünya şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Bu zaferiyle, 2016 yılını pek parlak geçirmeyen Türkiye’nin yüzünü güldüren Eczacıbaşı Voleybol Kulübü, ‘’yüz akımız’’ olarak dünya kamuoyunda da geniş yankı uyandırdı. Kapağımıza kulübü temsilen takım kaptanı Neslihan Demir’in ismini yazdık ama bu kategorinin adayını tüm takım kızları olarak belirledik.

Yılın Haberci Kadınları

 

Banu El

Batı Almanya doğumlu olan başarılı sunucu küçük yaşlardan beri Türkiye’de yaşıyor. Bütün eğitim hayatı Kocaeli’nde geçti. Aynı zamanda birçok spor dalıyla uğraştı ve lisanslı olarak voleybol oynadı. Televizyonculuk kariyerine ise ilk olarak Fox TV’de başladı. Muhabirlik yıllarında hem ekibi tarafından hem de Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk tarafından başarı potansiyeli keşfedildi. 2009 yılında Fox TV’den ayrılıp NTV Spor’a geçti ve bu kanalda spikerlik yapmaya başladı. Tanınırlığı giderek artan bir spiker olarak kariyerinin en güzel yıllarını yaşayacağı Turkuvaz Medya’ya geçti. O dönem yeni açılan A Haber’de görev aldı ve altı senedir aynı kanalda spikerlik ve moderatörlük yaparak televizyonun en beğenilen isimleri arasına adını yazdırdı.  

Cansu Canan Özgen

23 Eylül 1989 tarihinde İstanbul’da doğan başarılı sunucu Cansu Canan Özgen, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Staj döneminde beş hafta kömür madenine girip işçilerle yeraltında çalıştı. Başardı ancak bu işin kendisine göre olmadığını anladı. Dialog İletişim Spikerlik-Sunuculuk kursundan mezun oldu. Henüz kurstayken stajyer olarak gittiği Beşiktaş TV’de ilk ekran önü deneyimini yaşadı. Kendisi de fanatik Beşiktaşlı olan Özgen, uzun süre BJK TV’de sunuculuk yaptı. Habertürk’e gece spikeri arandığını duyunca başvurdu ve böylece kariyerinin Habertürk yolculuğuna başladı. Geceleri Habertürk’te sunuculuk yapıp, gündüzleri okula gitti. Hala Habertürk TV’nin çok izlenen Öteki Gündem programının sunuculuğunu yapmakta olan Özgen, Talha Uğurluel ile birlikte Osmanlı’nın Şifreleri kitabını hazırladı.

Pelin Çift

Önce Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nde aldığı eğitimle göz dolduran haberci, 90’lı yıllardan bu yana medyada görev alarak kariyer basamaklarını sağlam adımlarla tırmandı. İlk ekran deneyimine NTV’de hava durumu sunucusu olarak başladı. Burada başarısı farkedilen Çift, kanalın haber sunuculuğuna getirildi. Habertürk’teki Öteki Gündem isimli programda sunuculuğuyla başarısını perçinleyen Pelin Çift, günümüzde TRT 1’de aynı konseptteki Gündem Ötesi programıyla çarpıcı konulara el atarak dikkatleri üzerine çekiyor. Çift, siyasal komplolardan kehanetlere, tarihimizin gölgede kalmış olaylarından bildiğimizi sandığımız konuların hiç bilinmeyen yönlerine kadar etkileyici içeriklerle ekranda yer almaya devam ediyor.
 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER