Keyifli anların eşlikçisi: Tadım

Keyifli anlarımızın eşlikçisi olarak, paketli kuruyemiş pazarında lider konumda yer alan Tadım’ın Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen ile son yılların yükselen sağlıklı yaşam trendinin tüketici satın alma eğilimlerine etkisini konuştuk.

Keyifli anlarımızın eşlikçisi olarak, paketli kuruyemiş pazarında lider konumda yer alan Tadım’ın Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen ile son yılların yükselen sağlıklı yaşam trendinin tüketici satın alma eğilimlerine etkisini konuştuk.

Sevdiklerimizle paylaştığımız anların önemi büyük. İster yılbaşı akşamı olsun ister birlikte evde izlenen heyecanlı bir maç… Aklımızda ve kalbimizde yer eden bu anılar geriye baktığımızda bir fotoğraf karesi gibi karşımızda. O fotoğraf karesinde bir sehpa ya da koltuğun üzerinde bize eşlik edenler de yer alıyor değil mi? Tadım, yıllardır “Türkiye’nin Tadı Tuzu” sloganıyla çekirdekten yer fıstığına onlarca ürünüyle yanıbaşımızda bizimle bu özel anlara eşlik etmeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda yükselen ‘sağlıklı yaşam’ ve ‘eve kapanma’ trendleri bu anların yanı sıra paketli kuruyemişlere olan ilgiyi bir hayli artırdı. Artan bu ilgi de beraberinde karşımıza her tüketiciye hitap edebilecek, birbirinden farklı ve çeşitli onlarca ürünü getirdi. Ülkemizde paketli kuruyemiş pazarının lideri konumunda olan Tadım’ın Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen ile son dönemin tüketici trendleri ve eğilimlerini konuştuk.     

Paketli kuruyemiş pazarında ülkemiz ne durumda? Verilere baktığımızda yıldan yıla yüksek bir artış görüyoruz. Siz bu artışın temel sebeplerini neye bağlıyorsunuz?

Ülkemizde kuruyemiş pazarının yüzde 25’i paketli kuruyemişe ait. Bunu rakamsal bazda ifade etmek gerekirse, Ipsos 2018 yıl kapanış veriline göre paketli kuruyemiş sektörünün payı 1,3 milyar TL. Tadım olarak, içerisinde bulunduğumuz paketli kuruyemiş pazarının yüzde 56,2’sine hakimiz ve pazarda lideriz. Kuruyemiş tüketimini arttıran en önemli sebeplerden birtanesinin “sağlıklı yaşam” trendi olduğunu söyleyebiliriz. Dengeli ve iyi beslenmeye özen gösterenlerin atıştırmalık tercihlerinin kuruyemişe evrilmesi sektörümüzün büyümesine katkı sağlıyor.  

Sağlıklı yaşam ve eve kapanma trendi yükselişte

Paketli kuruyemiş pazarında dünyadaki trendler ne yönde ilerliyor? Bizde öne çıkan tüketici eğilimleri neler?

Dünyadaki tüketici trendlerini izlediğimizde en öne çıkan trendlerden birinin sağlıklı yaşam diğerinin ise eve kapanma olduğunu görüyoruz. Ülkemiz de bu iki trendin etkisinde. Yapılan araştırmaları takip ettiğimizde Euromonitor’a göre tüm dünyada 2019 yılında gıda ve içecek sektörlerine hakim olması beklenen trendler arasında ilk sırayı ‘sağlıklı yaşam’ trendi alıyor. Önümüzdeki yıllarda da bu trendin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. Sağlıklı yaşam trendini benimseyen annelerin çocuklarının da bu bilinçle büyümesi atıştırmalık olarak sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelerine yön verecek. Millenial kuşağı burada çok önemli bir faktör. Araştırmalara göre milleniallar daha önce hiçbir kuşağın yapmadığı kadar kendilerine yatırım yapıyor. Bu sürecin içinde sağlıklı beslenme ve iyi atıştırmalıklar da çok önemli bir paya sahip.

İkinci trend olan eve kapanmayı izlediğimizde de tüketiciler hem ekonomik açıdan hem de evde vakit geçirmenin konforu nedeniyle eve kapanıyor. Elbette ekonomik koşullar tüketici alışkanlıklarını değiştiriyor; tüketici artık daha az sinemaya gidiyor, arkadaşlarıyla veya ailesiyle daha az dışarıda buluşuyor ama diğer yandan bu kendini sosyalleşmekten soyutlayacağı anlamına da gelmiyor. Dışarıda vakit ve para harcama eğilimi azalırken, evde sevdikleriyle vakit geçirme eğilimi artıyor ve artmaya devam edecek gibi görünüyor. İpsos’un hazırladığı Türkiye’yi Anlama Kılavuzu’na göre 2018’de eve kapanma trendi yüzde 68’le en öne çıkan ve en çok artış gösteren tutum oldu. Öyle ki yeni yıla evinde girenlerin oranı bu yıl yüzde 95’e yaklaştı. Bu oran 7 sene önce yüzde 86’ydı. Eve kapanma trendi sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı ülkelerinde de yükselişe geçiyor. Örneğin ABD’de yapılan bir araştırmaya katılan millenial’larınyüzde 74’ü evi ‘daha rahat’, yüzde 69’u ise ‘daha ucuz’ olarak tanımlıyor.

Tadım olarak tüketicilerin değişen davranış biçimlerini ve yeni trendleri yakından takip ediyoruz. Buna göre uygun iş ortaklarıyla içerik ve projeler gerçekleştiriyoruz. Realtime satış ve pazarlama kanallarını doğru kullanarak, bu kanallardan tüketicimize doğrudan ve kısa sürede ulaşmaya yönelik çalışmalar planlıyoruz. Tadım bugüne kadar hep, birlikte paylaşılan anların eşlikçisi oldu. 2019’da bu eve çekiliş trendini de hesaba katarak “İster yalnız ol, ister sevdiklerinle; ister mutlu ol; ister umutlarına biraz uzak; Tadım evinde, çalışma masanın çekmecesinde, mutfaktaki üst dolaplardan birinde, salondaki kuruyemiş kasesinde hep senin eşlikçin” demeyi amaçlıyoruz.

Son yıllarda yükselen sağlıklı yaşam trendi sektörü ve tüketici beklentilerini nasıl etkiledi?

Sağlıklı yaşam trendi ile tüketiciler artık doğal ürünlere yöneliyor. Paket içeriklerini daha dikkatli okuyor ve kendine göre sağlıksız olduğunu düşündüğü ürünlerden uzak duruyor. Bu nedenle tüketicilerin atıştırmalık tercihleri arasında kuruyemiş ve kuru meyvelerin ilk sırada yer almaya başladığını gözlemliyoruz. Çünkü kuruyemiş ve kurumeyveler doğası gereği birçok faydayı içinde barındırıyor. Tüketiciler ara öğünlerinde badem, fındık, kuru kayısı, kuru erik tüketirken evde maç izlerken ya da arkadaşlarla bir araya geldiğinde ise atıştırmalık tercihini yer fıstığı ve çekirdekten yana kullanıyor.
Peki Türk tüketiciler en çok hangi ürünlerinizi tercih ediyor? Ürün tercihleri mevsimsel veya dönemsel olarak ne gibi değişiklikler gösteriyor?  

Sektörün lideri olarak tüketici davranışlarını, atıştırmalık motivasyonlarını ve ürün tercihlerini belirleyebilmek adına sürekli araştırmalar yapıyoruz. En son Nielsen verilerine göre, Ağustos 2019 itibariyle yer fıstığının ay çekirdekten sonra tüketilen ikinci kuruyemiş olduğunu söyleyebiliriz.

Kuruyemiş tüketiminde mevsimsellik özellikle ay çekirdeğinde karşımıza çıkıyor. Açık havada vakit geçiren tüketicilerin yaz eğlencelerinde en büyük eşlikçisi ayçekirdeği oluyor.

İlkbahar döneminde de yaz gelmeden tüketiciler ağırlıklı olarak çiğ kuruyemiş ve kuru meyve tüketimine yöneliyor.

Tüm yıl içinde en fazla kuruyemişi tükettiğimiz özel bir dönem var ki o da yılbaşı. Tüm sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, birbirinden eğlenceli oyunlar oynadığımız en keyifli sohbetleri ettiğimiz eski yılı uğurlayıp yeni umutlarla yepyeni bir yılı karşılamayı beklediğimiz yılbaşı akşamlarında ise en fazla karışık kuruyemişler tercih ediliyor.

Yer fıstığı en az çekirdek kadar çok tüketiliyor. Bunun temel sebepleri neler?

Çünkü yer fıstığı da ay çekirdeği gibi tüketim okazyonu oldukça geniş olan bir ürün. Arkadaşlar bir araya gelip maç izlerken, birlikte evde oyun geceleri düzenlediklerinde, bir araya gelinen ev partilerinde ya da hızla yükselen gaming anlarında yer fıstığı iyi bir eşlikçi olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası yer fıstığı eğlendiğimiz, bir araya geldiğimiz keyif anlarımızın en büyük eşlikçilerinden biri. Biz de Tadım olarak yer fıstığını bu kadar çok seven tüketicilerimize özel, tuzlu, işlenmiş, barbekü soslu, acı soslu ve kabuklu olmak üzere 5 farklı ürün sunuyoruz. Özellikle soslu ürünlerimizin tüketicilerimiz tarafından beğenilerek tüketildiğini söyleyebilirim.

Paketlenen ürünler raflarda bizlerle buluşana kadar hangi aşamalardan geçiyor?

Tadım, tüm ürünlerini, dalından son tüketiciye kadar bütün tazeliği ve doğallığıyla ulaştıran bir üretim prensibine, altyapısına ve hizmet kalitesine sahip.

Bu sebeple ürün alımlarını yaptığımız çiftçileri dahi, ürün standart ve kalitesi olarak en iyisini sunanlar arasından ayrıntılı bir eleme ve değerlendirme sürecinin ardından seçiyoruz. Çiftçilerin, yılın dört mevsimi dikkat, özen ve emekle yetiştirdiği ürünler, Tadım kalite standartlarına göre çok kapsamlı test ve analizlerden geçiriliyor. Son ürün olarak tüketiciyle buluşmasına karar verilen ürünler paketlenmek üzere üretim tesislerimize gönderiliyor.

Dalından koparıldığı andan itibaren taptaze kalabilmesi için ısı, nem, hava ve ışık alan ortamlardan uzak muhafaza edilen ürünlerimiz en taze haliyle ve el değmeden paketlenerek tüketicilere ulaşıyor.

Yer fıstığı kampanyanızda Tadım iyi gider dediniz, kampanyanın ruhunu anlatabilir misiniz?

“Tazelendiğimiz anlar bize iyi gelir Tadım iyi gider” bizim bu yılki kampanyamızın çıkış noktası aslında. Hayatın tadı tuzu olmayı misyon edinmiş bir marka olarak 2019’da her anı daha iyi hale getirmek ve iyi geçen her anı daha da iyileştirmek için tüketicilerimizin yanında olma hedefi ile yola çıktık.

Kampanyamızın son filmi olan yer fıstığı ayağında ise üç arkadaşın maç izlerken ümidini kestiği anda gelen uzatma dakikaları ile umutlarının tazelendiği o ana odaklandık. “Maçın umutları tazeleyen uzatmalarına Tadım yer fıstığının birbirinden lezzetli tatları iyi gider” dedik. Tüketicinin keyif, mutluluk, umut ve heyecan gibi duygularını ayırt etmeksizin her anına ortak olma hedefini devam filmimizle bir kez daha vurgulayarak “paylaşılan anların” eşlikçisi olduğumuzun altını çizdik.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER