Tepe Savunma ve Güvenlik 25. yılına değişimle girdi

Sektördeki 25. yılını geride bırakan Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri, kurumsal kimliğini ve logosunu yeniledi. Markanın Pazarlama Müdürü Nigar Koyuncuoğlu bize bu yenilenme sürecini anlattı...

Sektördeki 25. yılını geride bırakan Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri, kurumsal kimliğini ve logosunu yeniledi. Markanın Pazarlama Müdürü Nigar Koyuncuoğlu bize bu yenilenme sürecini anlattı...

Nigar Koyuncuoğlu - Tepe Savunma ve Güvenlik Pazarlama Müdürü

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri, kuruluşunun 25. yılında neden kurumsal değişime ihtiyaç duydu?

Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri, 25 yıllık geçmişinde sağlıklı gelişim ve büyümede süreklilik sağlamış bunu gerçekleştirirken de kurumsal çalışma ortamını ve bütünlüğünü sağlamış köklü bir firma.

Şirketimizin; 25 yıllık tecrübe, 12 binden fazla çalışanıyla sektörün lider pozisyonunda olması bize her daim gelişim, değişim ve yenilenme gereksinimi getiriyor.

Teknoloji ve yenilik alanındaki sürekli meydana gelen gelişmeler, ekonomik yapılardaki değişimler, pazar değişimleri, yasal koşullardaki değişiklikler, sosyal ve politik faktörler ve değişen müşteri tercihleri gibi unsurlar bu seneki yeni oluşturduğumuz yapıda bizi değişime sürükleyen diğer önemli faktörler.

Bir organizasyonun büyümesi için -ki günümüzde sürdürebilirlik büyüme ile yer değiştirdi- değişim ihtiyaçlarını takip etmek ve zamanı gelince bu değişimleri hayata geçirmek bizim için de çok önemli. 

Değişim sürecimizi pazarlama yapısının kurulması, iletişim kampanyası, logo değişikliğinden öte;  iyi özümsenmiş, ön araştırmaları yapılmış ihtiyaca yönelik hazırlanan bir yönetim stratejisi ve uygulama değişimi olarak adlandırmak daha doğru olacak.

Bahsettiğiniz bir kurum kültürü ve stratejinin değişim sürecinde pazarlama departmanını nasıl konumlandırıyorsunuz?

Pazarlama departmanımızın bizim gibi gelişen rekabet ve sektör ortamında pazarlama ve iletişim birimlerinin kuruma katkısının büyük olacağı mutlak bir gerçek.

Ancak kurumun gelişimi için pazarlama, inovasyon, satış, operasyon, hukuk, satın alma yani tüm birimlerin yeterliliğinin de masanın diğer önemli bacakları olarak tanımlıyorum. Her birim birbirini beslemeli. Ayakta daha sağlam durabilmemiz için her birimin desteğine aynı oranda ihtiyaç var.

Yeni iletişim kampanyasının amacı ve öne çıkardığınız mesajlar nelerdir?

İletişim kampanyamızın temel amacı,  marka farkındalığımızı arttırmak. Sahip olduğumuz güçlü kurumsal yapımızı yansıtmak, faaliyet alanlarımızın çeşitliliğini göstermek, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize öz değerleri hatırlatmak ve çalışma arkadaşlarımız arasında motivasyon sağlamak.

İletişim kampanyamızın hazırlık sürecinde pazar araştırmalarının sonuçlarını inceledik ve marka konumlandırması çalışmalarımızı yaptık. Köklü, uzman, güven duyulan, öncü olmak bizi rekabetten en fazla ayıran ve öne çıkaran marka çağrışımlarıydı. Samimi iletişim tonunu kullandığımız koruyan, savunan, kollayan, dengeli marka imajımız hakkında mesaj vermeyi hedefledik.

“Aramızdaki Bağı Görebiliyor musunuz ?” yaratıcı yaklaşımıyla hedefimiz aramızdaki bağın derinliğini ve kapsamını vurgulamak. Tepe Savunma ve Güvenlik olarak bizim markamız ile müşterilerimiz arasında, markamız ile kamuoyu arasında, çalışma arkadaşlarımızın bir biri arasında güvene dayalı bir bağ var. Bunların her birisinden kampanya boyunca işlenmiş örnekler göreceksiniz.  Aramızdaki bağ güven, saygı ve uzmanlığa dayanıyor ve bu bağ 25 yıldır artarak güçlendi.

Bu değişim sürecinde logo değişikliğine neden ihtiyaç duyuldu?

Şirketimiz; 25 yıllık sürede personel sayısı, iş kolu çeşitliliği, müşteri sayısı ve pazar payı anlamında dinamik ve organik bir gelişim geçirdi. Ancak bu değişimi anlatacak önemli bir öğe olan logo relansmanı yapılmamıştı.

Logo değişimimizi bundan sonrası için planladığımız, marka iletişim kampanyamızın etiketi olacak bir unsur olarak tanımlıyoruz.

Logo değişikliğiyle amacımızı  yönetim, kurumsal yönelim, kültür veya pazarlama stratejisindeki değişikler için farkındalık yaratmak, yeni kimliklendirme ve samimi marka konumlandırması kimliğimizi pekiştirmek, iletişim kampanyasının etkisini pekiştirmek ve sahada farkındalık oluşturmak şeklinde özetleyebilirim. 

İletişim kampanyasını hangi kanallarda duyuracaksınız?
Kampanyamızın duyurusunu 360 derece tüm mecralarda yapacağız. Hedef kitlemizin medya tüketim alışkanlığı olan mecralardan  efektif bir medya satın alma planı yapıldı.  Bu sene startup’ta bir reklam vereniz; çizgi üzerinde 2 ulusal kanalda prime time da reklam spotumuz dönecek, çizgi üzerini alt bant ve ulusal internet kanallarında çıkacağımız prerollarla destekleyeceğiz. Teknolojinin bize sağladığı pazarlama yöntemlerini de kampanyamızın duyurusu için yoğun bir şekilde kullanacağız. Bacon cihazları ve akıllı telefonlarla segmentasyon hedefli push notifikasyonlarımız olacak, müşteri potansiyeli hedefli sektör haberlerinde görünürlük yaratacağız;  youtube ve sosyal medya hesaplarımızdan reklam kopyamızın yayılmasını ve farkındalığın artmasını sağlayacağız. Ayrıca kampanyadan önce hedeflerimizi anlattığımız bir basın toplantısı gerçekleştirerek kampanyamızın duyurusunu öncelikle kendileriyle paylaştık.

Tepe Savunma çeşitli iş kollarında kurumsal müşterilere hizmet veriyor. Şirkette yaşanan değişimin müşterilere yansıması nasıl olacaktır?

Kurumsal anlamda şirketimizde yapılan bütün değişim faaliyetlerinde zaten temelindeki amaç müşteri memnuniyeti. Aramızdaki bağ temamızı oluştururken de temanın müşterimize verdiğimiz değer ve bağlılığımızı aktarmayı hedefledik.

Pazarın genel görünümünü ve potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de özel güvenlik sektörü personel sayısı ve ciro bakımından her yıl ortalama yüzde 7-8 civarında büyüyor. Pazarda yaklaşık 1400 şirket faaliyet gösteriyor. Bunlar arasında 15 güvenlik görevlisiyle hizmet veren de, bizim gibi 12 bin kişiyle çalışan da var. Bizim farkımız kurumsal ve müşteri odaklı yaklaşımımız. Bizim hedefimiz, önümüzdeki sene çift rakamlı büyümelere ulaşabilmek ve organik büyümek. 

2017 büyüme hedefiniz nedir?

Bugün Tepe Savunma ve Güvenlik olarak, 12 bin çalışanımız ve 500 milyon liraya ulaşan ciromuzla sektörümüzde ilk sırada yer alıyoruz.

Amacımız, liderliğimizi devam ettirmek. Ancak sektörün sıkıntıları, özellikle güvenlik personeli temin ve idamesinde yaşanan sorunlar, bundan sonraki dönemlerin daha zor olacağını gösteriyor. O nedenle sektörel değişimlere ve gereksinimlere göre yenilikçilik anlamında hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Özel güvenlik hizmetlerine duyulan ihtiyaç ve beklentiler her geçen gün artıyor.  Biz de 12 bin çalışanımızla, sektör lideri bir firma olarak, insan kaynağına ve inovasyona verdiğimiz değerle büyüyoruz. 25 yıla yaklaşan sektör deneyimimizi güncel gelişmeler ile birleştirerek sürekli değişen ihtiyaçlara eksiksiz yanıt vermeye çalışıyoruz. Sektörde bulunduğumuz pozisyonu koruyabilmek adına sürekli gelişmek ve değişmek zorundayız ki öncelikli hedefimiz de bu.

 Anasayfa'ya Dön

YORUM YAZIN

Max. 255 karakter girebilirsiniz

Yorumunuz Alınıyor

Boş Yorum Gönderemezsiniz

YORUMLAR

Hiç Yorum Yok

BENZER HABERLER